استاندار سیستان و بلوچستان گفت: برای برون رفت منطقه سیستان بایستی از همه ظرفیت‌ها به ویژه رونق تجارت با کشور همسایه بهره‌گیری شود.

به گزارش پایگاه خبری بامداد زاهدان، محمد کرمی روز یکشنبه در نشست بررسی مسائل سیستان که با حضور فرمانداران این منطقه برگزار شد، اظهارکرد: منطقه سیستان با استفاده از ظرفیت‌های مرز و سایر ظرفیت‌ها باید به یک منطقه بزرگ تجاری تبدیل شود.

وی بیان کرد: در حال حاضر اجازه ورود ۹۰۰ قلم کالا توسط مرزنشینان از مرز وجود دارد اما در واقعیت این امر صورت نمی‌گیرد که با پیگیری‌های جدی باید مشخص شود که اشکال کجاست و کدام یک از ادارات صمت، گمرک و بازارچه‌ها در تحقق این موضوع کوتاهی داشته‌اند.

نماینده عالی دولت در سیستان و بلوچستان تاکید کرد: ارتباطات تجاری مردم با آن سوی مرز باید قوی شود و صمت با برگزاری نشست‌های تخصصی راهکارهای مرتبط ارائه دهد و مردم را برای ورود و مشارکت در حوزه تجارت آموزش دهد.

وی با بیان اینکه اجرای طرح‌های جایگزین در منطقه در حوزه صنعت و سایر بخش‌ها از طریق وزارتخانه‌ها پیگیری شود؛ بیان کرد: مسوولان در این حوزه باید دائما به این فکر کنند که چه طرح‌هایی را می‌توانند ارائه دهند و از طریق وزارتخانه و هلدینگ‌ها پیگیری کنند.

کرمی تصریح کرد: راه اندازی کارخانه لاستیک، کارخانه واگن سازی و کارخانه بزرگ تولید پوشاک به عنوان قطب تولید پوشاک منطقه می‌تواند در منطقه سیستان از طرح‌هایی باشد که باید مورد پیگیری قرار گیرد.

وی با تاکید بر توسعه اتاق بازرگانی و با بیان اینکه سیستان و بلوچستان یک استان تجاری است، گفت: فعالیت اتاق بازرگانی تنها با تعدادی محدود از تجار قابل قبول نیست و جوانان مستعد در این حوزه باید وارد شوند و در این زمینه آموزش‌های لازم به آنها ارائه شود.

استاندار سیستان و بلوچستان عنوان کرد: باید از ظرفیت‌های تجاری بین استانی نیز استفاده کنیم و جلسات مشترک اتاق‌های بازرگانی با اتاق‌های بازرگانی استان‌های خراسان رضوی، فارس، اصفهان و استان‌های همجوار برگزار شود تا ظرفیت‌های تجاری را در کنار هم به میدان بیاوریم.

وی تاکید کرد: همایش بزرگ سرمایه‌گذاری با دعوت از سرمایه‌داران سیستان و بلوچستان که در خارج از استان و کشور سرمایه‌گذاری دارند باید برگزار و ظرفیت‌های استان برای سرمایه‌گذاری تشریح شود.

انتهای خبر /