مدیرعامل شرکت توزیع برق سیستان و بلوچستان گفت: پیک مصرف برق این استان در مدت مشابه سال گذشته هزار و ۵۵۴ مگاوات ثبت شده که نشان از رشد حدود ۲۰ درصدی مصرف برق در این استان دارد.

محمد رئیسی در گفت و گو با خبرنگار بامداد زاهدان با اشاره به اینکه پیک مصرف برق این استان با هزار و ۸۵۴ مگاوات در تاریخ سه تیر ماه سال‌جاری ثبت شد اظهار داشت: این عدد در مدت مشابه سال گذشته هزار و ۵۵۴ مگاوات ثبت شده که نشان از رشد حدود ۲۰ درصدی مصرف برق در این استان دارد.

وی با اشاره به رشد هشدار دهنده مصرف برق نسبت به سال گذشته افزود: افزایش بی سابقه دمای هوا و وارد مدار شدن زود هنگام سیستم های سرمایشی، یکی از دلایل مهم افزایش مصرف برق در این استان است.

این مقام مسئول گفت: شرکت توزیع نیروی برق استان سیستان و بلوچستان با اجرای درست برنامه های مدیریت مصرف، اجرای تفاهم‌ نامه های همکاری، انجام پروژه های گذر از پیک، در نظر گرفتن پاداش برای بخش های مختلف خانگی، اداری، تجاری، صنعتی و کشاورزی تمام تلاش خود را جهت عبور موفق از پیک تابستان ۱۴۰۲ می‌کند.

 رئیسی با بیان اینکه بیش از ۸۰ درصد مشترکان شرکت توزیع نیروی برق استان سیستان و بلوچستان در بخش خانگی حضور دارند، ادامه داد: طبق برنامه وزارت نیرو مشترکانی که نسبت به دوره مشابه سال گذشته کاهش مصرف برق داشته باشند تا دو هزار تومان به ازای هر کیلووات ساعت پاداش دریافت خواهند کرد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق سیستان و بلوچستان به پاداش در نظر گرفته شده در بخش کشاورزی اشاره کرد و افزود: مشترکان بخش کشاورزی با انعقاد تفاهم نامه مدیریت مصرف با این شرکت به دو بلوک بندی زمانی تقسیم شده اند (۱۱ تا ۱۶) و (۱۳ تا ۱۸)، که با خاموش کردن موتور پمپ های کشاورزی خود در این فاصله زمانی می‌توانند ۱۹ ساعت باقی مانده را به صورت رایگان از برق استفاده کنند.

وی با اشاره به پاداش در نظر گرفته شده در بخش صنعت گفت: مشترکان صنعتی اگر یک شیفت کاری خود در هفته را به روز تعطیل انتقال دهند از پاداش در نظرگرفته شده در این بخش بهره مند خواهند شد.

رئیسی ادامه داد: یکی از بخش های مهم در حوزه مدیریت مصرف برق؛ ادارات استان هستند که طبق مصوبه هیئت وزیران، تمامی ادارات و سازمان ها ملزم به کاهش ۳۰ درصدی مصرف برق در ساعات اداری بر مبنای مصرف سال ۱۴۰۰ و کاهش ۶۰ درصدی مصرف برق در ساعات غیر اداری هستند.

 وی در ادامه به برخی از اقدامات انجام شده و در حال انجام این شرکت جهت گذر موفق از پیک بار تابستان سال‌جاری اشاره کرد و افزود: برگزاری مانورهای سراسری و استانی در راستای کاهش مصارف عمومی، ادارات و کاهش تلفات، برگزاری جلسات هفتگی ستاد گذر از پیک استان، استفاده از ظرفیت های فرهنگی و آموزشی استان از قبیل همکاری با صدا و سیمای مرکز استان، سازمان سپاه و بسیج، استفاده از ظرفیت نمازهای جمعه و حضور در مساجد، پایش و بازدید منظم گشت های مدیریت مصرف از ادارات و اصناف و ارائه راهکارهای آموزشی مدیریت مصرف و دیدار با بزرگان هر شهرستان در جهت ترویج فرهنگ مصرف بهینه انرژی، برگزاری جشنواره های خیابانی با موضوع مدیریت مصرف برق، از جمله اقداماتیست که در تابستان سالجاری در حال انجام است.

 مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق استان سیستان و بلوچستان خاطر نشان کرد: همکاری ویژه با صدا و سیمای مرکز استان در قالب بخش های تولیدی، رادیو و خبر، همکاری ویژه با خبرگزاری ها، پایگاه های خبری فضای مجازی و مرجع استان، تبلیغات محیطی و دیوارنگاری پیام های مدیریت مصرف، انتشار روزانه اطلاعیه و پیام های آموزشی مدیریت مصرف، از دیگر اقدامات انجام شده شرکت توزیع برق در راستای فرهنگ سازی و ترغیب مشترکین به موضوع مهم مدیریت مصرف است.

انتهای خبر/