نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان و امام جمعه زاهدان گفت: ما باید فرهنگ عاشورایی، درس ها و عبرت های عاشورا را در سطح جامعه آورده و امتداد اجتماعی امام حسین(ع) را تقویت کنیم.

به گزارش پایگاه خبری بامداد زاهدان، آیت‌الله مصطفی محامی در سفر به سراوان با شرکت در همایش ملی قیام تاریخی عاشورا از دیدگاه اهل سنت عنوان کرد: امام حسین(ع) با تدبیر و تقدیر الهی تابلویی از تقابل جبهه حق و باطل ترسیم کرد و در این جبهه نمونه‌ها و الگوهایی از طیف‌های مختلف قرار داد تا برای همه آزادی‌خواهان الگو باشد.

امام جمعه زاهدان با اشاره به تمدن نوین اسلامی به بیان تاثیر عاشورا در تمدن سازی پرداخت و افزود: تمدن دارای مولفه‌های مختلفی از جمله آرمان‌، اهداف، ارزش‌ها، فرهنگ‌ها، شخصیت‌ها و آثار هست که مکتب امام حسین(ع) یک مکتب جامع و دارای همه این مولفه‌هاست و نهضت عاشورا خلاصه و چکیده اسلام ناب محمدی است.

آیت‌الله محامی بیان کرد: یکی از نویسندگان بزرگ در خلاصه کتابش و در رابطه با تاریخ عاشورا این‌گونه تعبیر کرده بود” بنایی که پیامبر با رسالتش آن‌ را بنا کرد امام حسین(ع) با نهضتش آن را حفظ نمود” و نهضت امام حسین(ع) چکیده و تبلور معارف اسلامی است.

وی ادامه داد : امام حسین(ع) یک شخصیت بی نظیر از حیث حسَب و نسَب و از حیث علم، فضیلت و کمالات بود و در روز عاشورا نیز اشاره کرد که آیا شما اکنون پسر دختر پیامبری غیر از من بر روی کره زمین می شناسید؟

نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان اظهار کرد: اهداف امام حسین(ع) امربه معروف و نهی از منکر، اصلاح امت و احیای سنت پیامبر بود و این‌ها مورد اتفاق تمامی فرق اسلامی است.

وی گفت: ارزش‌های دینی، ایمانی و اخلاقی از جمله ایمان، توکل، جانفشانی، اخلاقی‌مداری، ایثار و بسیاری از ارزش‌های دیگر نیز در جای جای حرکت عاشورا تبلور پیدا کرد.

امام جمعه زاهدان تصریح کرد: امام حسین(ع) جامعه اسلامی را از فساد حفظ کرد که دلدادگان حضرت با حرکت‌هایی نهضت‌های خودشان را از همان روزهای آغازین بعد از عاشورا شروع کردند و مشاهده می‌کنیم که با گذشت هر روز ندای حسین(ع) بلندتر و علم و پرچم ایشان برافراشته تر است و نه تنها دلهای مسلمانان بلکه دل‌های ازادگان جهان را به خودش جلب و جذب می‌کند.

آیت‌الله محامی خاطرنشان کرد: ما باید فرهنگ عاشورایی، درس ها و عبرت های عاشورا را در سطح جامعه آورده و امتداد اجتماعی امام حسین(ع) را تقویت کنیم.

امام جمعه زاهدان افزود: مقام معظم رهبری در دیدار با اصحاب فلسفه فرمودند: “غربی ها فلسفه غرب را تدوین کردند و آن فلسفه در زندگی آنها امتداد پیدا کرده و بر اساس همان فلسفه برنامه ریزی و زندگی خودشان را دارند و در مقابل فلسفه اسلامی هم باید امتداد پیدا کند و در اجتماع و بر اساس آن فلسفه اسلامی برنامه ریزی داشته باشیم.

نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان گفت: ما باید امتداد اجتماعی و نهضت امام حسین(ع) را تقویت کنیم و مردم به ویژه نسل جوان را با فرهنگ، درس‌ها، عبرت‌ها و ارزش های عاشورا آشنا کنیم تا این ارزش‌ها در جامعه اسلامی تحقق یابد.

آیت‌الله محامی حریت و عزت را نماد حرکت امام حسین(ع) عنوان و اذعان کرد: امام حسین(ع) و یاران با وفایش دارای عزت و حریت بودند که نتیجه این عزت و حریت صبر و مقاومت آن‌ها بود.
وی ادامه داد: راوی ماجرای عاشورا می‌گوید از نگاه خودش هیچ قهرمان عربی را ندیده که هرچه بیشتر از نزدیکانش کشته می‌شدند و مصیبت‌ها بیشتر می‌شد چهره‌اش برافروخته تر، با نشاط تر، محکم تر و راسخ تر از قبل شود تا جایی که تمام یارنش شهید شدند که با این حال باز هم ایستاد و این علم برافراشته ای شد برای حقانیت دین پیامبر که تا قیام قیامت حجت را بر همه آزادگان جهان تمام کند.

آیت‌الله محامی اضافه کرد: ملت قهرمان ما به امامت امامین انقلاب درس عزت و حریت را از نهصت عاشورا گرفتند و با شعار نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی پای انقلاب و اسلامشان ایستادند گرچه که در این راه هزاران شهید دادند و تنگناها و محاصره های مختلفی را تحمل کردند اما همچنان با کمال عزت و افتخار مستحکم هستند.

وی ادامه داد: باید فرهنگ عاشورا را ابتدا خودمان خوب بشناسیم و سپس به نسل آینده‌ معرفی کنیم زیرا نسخه شفا بخش و درمان گر جامعه اسلامی است.

انتهای خبر /