نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان و امام جمعه زاهدان گفت: منکر ما کاری است که دشمن می‌کند آن هم تلاش برای ایجاد تفرقه بین جوامع دینی به طوریکه یک روز مجوز قرآن سوزی و روز دیگر مجوز به آتش کشیدن تورات را می‌دهد.

به گزارش پایگاه خبری بامداد زاهدان، آیت‌الله مصطفی محامی در خطبه‌های نمازجمعه این هفته زاهدان ضمن عرض تسلیت ایام سوگواری امام حسین(ع)، اظهار کرد: سه جمله کلیدی در فرمایشات امام حسین(ع) وجود دارد که زمینه قیام و اهداف نهضت را مشخص می کند جمله اول “إذا بلیت الأُمّة براعٍ مثْل یزیدٍ وعلی الإسلام السلام” اگر امت اسلامی با حاکمی همچون یزید مبتلا شود باید با اسلام خداحافظی کرد.

وی ادامه داد: در جمله دوم اینگونه عنوان شده “لَمْ أَخرُجْ أَشِراً و لا بَطِراً” من به طور سرخود و برای حکومت قیام نکرده ام بلکه با هدف اصلاح امت اسلامی قیام می کنم.

امام جمعه زاهدان افزود گفت: امام حسین(ع) در سومین جمله خود عنوان می‌کنند”اَن آمُرَ بالمعروفِ و اَنهی عَنِ المُنکَرِ” من می‌خواهم امر به معروف و نهی از منکر کنم و مگر نمی‌بینید که وضعیت جامعه به گونه‌ای شده که به حق عمل نمی‌شود، معروف در جامعه تحقق پیدا نمی‌کند و از باطل دست کشیده نمی‌شود و وظیفه ما امر به معروف و نهی از منکر است و چه کسی برای این امر سزاوارتر از من است.

نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان با اشاره به جمله “کُلُّ یَومٍ عاشُوراءُ وَ کُلُّ أرْضٍ کَرْبَلا” اظهار کرد: هر روز عاشورا و هر سرزمین کربلاست بدین معنا که تقابل جبهه حسینی و جبهه یزیدی همواره و تا قیامت ادامه دارد و ما در هر جا، مکان، زمان و موقعیتی که هستیم باید جبهه خود را مشخص کنیم.

وی گفت: برای اینکه بتوانیم به درستی به وظیفه عمل کنیم باید جبهه حسینی و جبهه یزیدی را بشناسیم و تلاش کنیم و از خداوند متعال بخواهیم تا به ما توفیق دهد تا زیر چتر ولایت فقیه و پای پرچم امام حسین(ع) بمانیم و در این راه جهاد و تلاش کنیم و زندگی و مرگ ما در این جبهه باشد و یزیدیان زمان را شناخته و از استکبار جهانی و صهیونیسم بین‌المللی گرفته تا برخی از مزدوران آن‌ها که در برخی از کشورهای اسلامی حکومت را به دست دارند و هر کسی که در جبهه استکبار قدم می زند با آنها مقابله و مبارزه کنیم.

امام جمعه زاهدان تصریح کرد: اگر می‌خواهیم راه امام حسین(ع) را در امر به معروف و نهی از منکر ادامه دهیم باید به درستی معروف و منکر زمان خود را بشناسیم تا بتوانیم به درستی امر به معروف و نهی از منکر کنیم و اگر می‌خواهیم راه امام حسین(ع) را در اصلاح جامعه اسلامی ادامه دهیم باید آسیب‌ها و راهکارهای رفع آن را بدانیم تا بتوانیم در این مسیر به درستی گام برداریم.

جهاد تبیین معروف امروز

نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: معروف امروز ما جهاد تبیین است و باید برای تبیین معارف دینی، انقلابی و ارتقای بصیرت مردم به ویژه نسل جوان و پاسخگویی به هجمه‌ها و شبهات تلاش کنیم و منکر ما نیز کم‌کاری، ولنگاری و وادادگی در برابر این هجمه‌ها، شبهات و فضای باز مجازی است.

وی گفت: معروف امروز ما تاکید بر وحدت جامعه ایمانی و اتحاد جامعه دینی فراتر از جامعه اسلامی است، منکر ما کاری است که دشمن می کند آن هم تلاش برای ایجاد تفرقه بین جوامع دینی به طوریکه یک روز مجوز قرآن سوزی و روز دیگر مجوز به آتش کشیدن تورات را می‌دهد تا بین مردم به اسم دین دعوا و درگیری ایجاد کند و به تعبیر مقام معظم رهبری آنچه را که شیعه انگلیسی و سنی آمریکایی انجام می دهند برای ایجاد جنگ و تفرقه مذهبی از جمله منکرهای امروز ماست که باید مورد توجه قرار گیرد.

آیت‌الله محامی ادامه داد: معروف امروز ما تلاش برای حفظ سلامت دستگاه‌ها و نهادهای مختلف و افزایش کارآمدی و بهره‌وری آن‌ها و منکر امروز ما انواع فسادی است که در برخی از دستگاه‌ها شاهدیم از جمله فساد اخلاقی، فساد مالی، فساد اداری به باید آن‌ها را به خوبی شناخته و نهی از منکر کنیم.

وی اظهارکرد: معروف امروز ما تلاش برای تحکیم بنیان خانواده، تقویت عفاف و حجاب و فرزندآوری و منکر امروز ما تضعیف بنیان خانواده، گسترش بی بندوباری، بی عفتی، بی حجابی و آمار بالای طلاق است که باید به درستی شناخته و برای اصلاح آن تلاش کنیم.

عدالت و اجرای قانون معروف امروز ما است

امام جمعه زاهدان تصریح کرد: معروف امروز ما عدالت و اجرای قانون برای همه یکسان و بدون استثناست تا عدالت برای هر قوم و مذهب اجرا شود و قانون برای هر کسی در هر جایگاهی از جامعه اجرا شود و منکر امروز ما تخلفات از قانون، مافیاها و انواع قاچاق است که باید برای رفع این آسیب و اصلاح جامعه تلاش کنیم.

وی ادامه داد: معروف امروز ما رعایت حقوق و کرامت مردم توسط همه دستگاه‌های اجرایی، قضایی، نظامی، انتظامی و امنیتی است چرا که اگر فرد مجرم هم باشد باید برای جرم مرتکب شده مجازات شود اما مسلمان و انسان است و باید حفظ حرمت او شود و دستگاههای ما باید به نیروهای خود حفظ کرامت و حرمت مردم را آموزش دهند و نظارت و کنترل کنند و منکر ما این است که متاسفانه در برخی از دستگاه‌ها مشاهده می شود که حرمت مردم حفظ نمی‌شود.

آیت‌الله محامی خاطرنشان کرد: معروف امروز ما تلاش جمعی، جهادی، مستمر و موثر برای اثبات کارآمدی نظام و ارائه انواع خدمات به مردم است و در مقابل منکر امروز ما نیز تنبلی، سستی، کاهلی، باندبازی، تخلف، سوءاستفاده، غارت اموال عمومی و اجحاف و ظلم به مردم است.

وی گفت: معروف امروز ما احساس مسوولیت عمومی، نظارت همگانی و مطالبه‌گری عمومی مردم از مسوولان است تا از بروز مشکلاتی که امروز در شمال، مرکز و جنوب استان با آن موجه هستیم جلوگیری شود که برای اینکار مردم باید به میدان مطالبه‌گری وارد شوند.

امام‌ جمعه زاهدان افزود: معروف امروز ما تلاش برای حل مشکلات منطقه سیستان است و اگر موارد ذکر شده از جمله مطالبه گری ها، احساس مسوولیت‌ها و پیگیری ها انجام می شد وضعیت سیستان اینگونه نبود و اگر با ترک فعل‌ها، بی تدبیری ها، کاهلی ها و زدوبندها برخورد می شد وضعیت استان و به ویژه منطقه سیستان اینگونه نبود.

نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان گفت: خطاب به ائمه جمعه منطقه سیستان عنوان کردم که چرا بزرگان و فرهیختگان منطقه سیستان طرح جامعی برای احیای سیستان ارائه نمی‌کنند تا حرف همه در استان یکی شود و همه برای اجرای آن برنامه تلاش کنند البته بشارت دادند کاری در حال انجام است و امیدواریم زودتر نتیجه دهد.

انتهای خبر /