معاون فنی سازمان انتقال خون سیستان و بلوچستان گفت: مردم استان همواره به امر اهدای خون توجه ویژه‌ای دارند و از فرصت‌های ایجاد شده در مناسبت‌های ملی، مذهبی و نذر خون به‌خوبی استقبال می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری بامداد زاهدان، شهرام کرمی گفت: ذخایر خون استان در حال حاضر در حد قابل‌قبول قرار دارد؛ ولی به دلیل مصرف روزانه و بسیار زیاد در بخش‌های تالاسمی، ذخایر خونی بسیار ناپایدار است و ممکن است در روزهای آینده در بعضی از گروه‌های خونی پر مصرف با کمبود موقتی مواجه شویم.

معاون فنی سازمان انتقال خون استان با اشاره به ناپایدار بودن ذخایر خونی تصریح کرد: سازمان انتقال خون از مردم خواهشمند است همچنان در روزهای آینده و به طور مستمر باتوجه‌به تاریخ اهدای خون قبلی خود، به پایگاه‌های انتقال خون در سطح استان مراجعه نمایند.

وی در ارتباط با شرایط فرد اهداکننده خون افزود: حداقل سن برای اهدای خون ۱۸ سال و حداقل وزن ۵۰ کیلوگرم است، آقایان هر سه ماه یک‌بار و خانم‌ها هر چهار بار یکبار می‌توانند خون اهدا کنند.

کرمی تشریح کرد: شرایط گرمای بی‌سابقه هوا قطعاً در تمایل مردم به اهدای خون تأثیر منفی می‌گذارد، اما باید توجه داشت بیماران نیازمند به خون در همه فصول و هر روز نیاز به تزریق خون و فرآورده‌های خونی دارند.

وی اذعان کرد: محیط پایگاه‌های انتقال خون در سطح استان برای پذیرایی از داوطلبان اهدای خون کاملاً استاندارد و مطبوع است فقط به اهداکنندگان عزیز توصیه می‌شود پس از اهدا از انجام کار سنگین و یا از حضور در محیط‌های گرم و زیر نور مستقیم خورشید خودداری کنند.

معاون فنی سازمان انتقال خون استان در پایان گفت: مراکز انتقال خون استان در زاهدان، زابل، ایرانشهر، چابهار و سراوان هر روز و پایگاه انتقال خون در خاش روزهای یکشنبه و سه‌شنبه فعال هستند و برای اهدای خون می‌توانند در این روزها مراجعه کنند.

انتهای خبر /