معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان گفت: با هدف ساماندهی مشاورین املاک از تیرماه سالجاری تاکنون ۱۵۱ بازرسی مشترک با همکاری دستگاههای نظارتی در سطح شهر زاهدان مرکز این استان انجام شد که منجر به پلمپ ۱۶ بنگاه به دلیل تخلفات متعدد و فعالیت غیر مجاز گردید.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بامداد زاهدان، ابوالفضل مهدیار اظهار داشت: با هدف ساماندهی، پیشگیری و مقابله قاطع با تخلفات صنفی بنگاه های مشاورین املاک بازرسی و بازدیدهای مشترک اداره کل راه و شهرسازی استان با همکاری دستگاههای نظارتی نظیر تعزیرات حکومتی، اتحادیه املاک، پلیس اماکن و سازمان صمت و اتاق اصناف و نماینده دستگاه قضایی در حال انجام است.

وی از فعالیت ۸۶۳ واحد مشاور املاک دارای پروانه کسب در سیستان و بلوچستان خبر داد و گفت: با باررسی های صورت گرفته علاوه بر پلمپ واحدهای متخلف ۵۹ بنگاه املاک نیز به دلیل تخلفاتی نظیر دریافت کمیسیون بالاتر از نرخ مصوب و ارائه ندادن کد رهگیری به تعزیرات حکومتی معرفی شدند.

معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه ۹ مورد تخلف در بنگاه‌های معاملاتی املاک سراسر کشور شناسایی شده که گشت‌های مشترک آن‌ها را کنترل می‌کنند، عنوان کرد: راه‌اندازی گشت‌های کنترل تاثیر بسزایی برای کنترل قیمت اجازه بها و مسکن دارد.

وی افزود: کنترل ثبت قرارداد اجاره‌بها در سامانه و اخذ کد رهگیری، گران فروشی و دریافت حق الزحمه‌ بیش از تعرفه تعیین شده در نرخ‌نامه اتحادیه مشاوران املاک از جمله مواردی است که توسط گشت‌های مشترک بررسی می‌شوند.

مهدیار با بیان اینکه طرح نظارت و بازرسی بر فعالیت مشاوران املاک و بنگاه‌های معاملات ملکی همچنان در سیستان و بلوچستان ادامه دارد، تصریح کرد: با توجه به اینکه در قالب این طرح تمامی بنگاههای فاقد مجوز را پلمب خواهد شد ضروری است آن دسته از بنگاههای املاک که تاکنون موفق به اخذ مجوز نشده اند هر چه زودتر نسبت به اخذ مجوز از درگاه ملی مجوزها اقدامات لازم را انجام دهند.

انتهای خبر /